SINUCIDERE ÎNVĂLUITĂ ÎN MISTER! Un tânăr de 17 ani a sărit de pe un bloc din Piatra Neamț!

SINUCIDERE ÎNVĂLUITĂ ÎN MISTER! Un tânăr de 17 ani a sărit de pe un bloc din Piatra Neamț!

Mihai Alexandru Lăpușneanu, în vârstă de 17 ani, a murit, miercuri, după ce s-ar fi aruncat de pe un bloc cu 4 etaje situat în spatele complexului comercial de la Orion. Tragedia s-a produs în jurul orei 11.00 iar anchetatorii iau în calcul un act sinucigaș.

Pe bloc au fost găsiți adidașii tânărului ceea ce conduce la ipoteza că totul a fost atent pregătit dinainte. Asta cu atât mai mult cu cât băiatul locuia în cartierul Mărăței iar sinuciderea s-a produs în zona Dărmănești.

Tânărul a murit pe loc în urma leziunilor produse.

Mihai Alexandru Lăpușneanu era elev al Grupului Școlar „Gh. Cartianu” și pe parcursul anului școlar a înregistrat foarte multe absențe nemotivate. Însă nu aceasta pare a fi cauza sinuciderii ci mai degrabă influențe din zona anturajului său din afara școlii și a mesajelor din muzica „death-metall” pe care o diviniza.

Una dintre ultimele postări ale sale pe pagina de facebook avea mesajul înroșit cu sânge „Don’t keep calm, just kill everyone”. În traducere, mesajul care pare la prima vedere unul teribilist înseamnă „Nu fi calm, omoară-i pe fiecare”.

Anchetatorii au ridicat telefonul mobil al tânărului pentru expertiza criminalistică de specialitate. Urmează o serie de audieri pentru a fi puse cap la cap toate elementele.

Însă din start a fost exclusă influența „jocului” Balena Albastră.

61 comentarii la "SINUCIDERE ÎNVĂLUITĂ ÎN MISTER! Un tânăr de 17 ani a sărit de pe un bloc din Piatra Neamț!"

  1. cristina   3 iunie 2017 la 18:04

    Versuri din muzica ascultată de Alex

    Răspunde
  2. cristina   3 iunie 2017 la 18:01

    Pentru ca văd că mulți considera ca muzica black metal inofensiva,redau câteva versuri

    Răspunde
  3. Ana   2 iunie 2017 la 12:49

    Dacă nu ați fi început să jigniți într-un fel sau altul genul acesta de muzică prin intermediul articolelor despre moartea băiatului , nimeni nu ar fi răspuns cu aceste comentarii urâte la adresa voastră, jurnaliștii. Dar asta e societatea; știm doar să arătăm cu degetul , să dăm vina pe ce auzim din stânga și din dreapta și să ne „țigănim” pe pagini web.
    Nu sunt din Piatra Neamț , dar și aici unde locuiesc există , rockeri , metaliști , emo și ce alte tipuri mai sunt din aceste categorii.. Am trecut și eu prin perioade din acestea , și sunt foarte multe motive să vrei să faci această greșeală.
    În loc să judecați și să produceți scandal pe internet doar pentru a avea rating mare , ați putea creea un program , o organizație pentru oamenii care consideră că nu sunt înțeleși sau apreciați , ori care se simt singuri ; etc. Lista poate continua.
    Condoleanțe familiei!
    Odihnește-te în pace!
    O zi plăcută! 🙂

    Răspunde
    • Maria Pisalogu   3 iunie 2017 la 20:25

      Nu stiu detalii ft multe despre acest caz,despre baiat.Nu cred ca muzica e de vina.Cei ft apropiati lui nu au observat nimic anormal(nr mare de absente)?La 17 ani se pot declansa multe boli psihice.Sunt convinsa ca suferea de o afectiune grava,pe care cei din jur au refuzat sa o vada,poate nu au avut cunostinte medicale.Ce mai tinem psihologi in scoli?Sa le dea copiilorniste hârtii sa le completeze,nici nu stiu daca le citeste cineva.Trebuie sa aiba dosarul in regula,in cazul unui control.

      Răspunde
  4. Laurentiu   2 iunie 2017 la 9:58

    In primul rand, pentru persoana care a scris acest articol, metal se scrie cu un singur „l” , deci sa invatam sa scriem inainte sa ne dam mari jurnalisti. In al doilea rand, de unde vrajeala asta cum ca muzica l-a impins sa faca asta ? Dintre voi toti astia care ziceti de rockeri ca sunt satanisti si/sau sinucigasi sau tot felul de alte aberatii, care a ascultat in viata lui o melodie din genul death metal, de exemplu ? La capitolul critica sunteti toti cei mai tari, dar inainte sa vorbiti prostii, vedeti cum stau de fapt lucrurile si ce mesaj au cu adevarat acele piese. Sa se odihneasca in pace si fie ca lumea sa devina mai inteligenta, desi ma indoiesc ca asta se va intampla prea curand. Eu ascult rock/metal inca de la varsta de 10 ani, adica de vreo 17 ani deja si ca sa vezi, nu am omorat pe nimeni si nu m-am sinucis, socant, nu ?

    Răspunde
  5. Anonim   2 iunie 2017 la 8:29

    cum poți să zici așa ceva !? cu ce ți.a greșit ție acest băiat? astfel încât să te bucuri de moartea lui 🙁 🙁 nu îl cunosc pe băiat dar , DUMNEZEU SĂ ÎL IERTE 🙁 păcat

    Răspunde
  6. Anonim   2 iunie 2017 la 0:04

    Păcat de el că era tânăr nu contează ce muzica asculta poate a avut un moment de rătăcire sufletească și a cedat neavând experiență în viața maicasa am înțeles că numai cu ea stă ar fi trebuit să comunice mai mult cu el

    Răspunde
  7. Anonim   1 iunie 2017 la 19:14

    Aveți grijă de prietenii voștri! Nu îi lăsați să se gândească la moarte sau la alte prostii! Mențineți-i fericiți pe cei apropiați și vor ști să-și păstreze existența…

    Răspunde
  8. Claudisiac   1 iunie 2017 la 19:12

    Îmi pare foarte rău pentru familia lui…pentru prieteni… Am stat de câteva ori la țigară cu el în curtea liceului și părea super deschis și vesel, stăpân pe el, nu părea să aibă vreo grijă sau vreo problemă… Când am auzit că s-a sinucis am rămas mască.. Oameni, aveți grijă de prieteni! Țineți legătura zilnic cu prietenii apropiați! Dacă cineva ar fi fost cu el în ziua respectivă,nu ar fi avut ocazia să se sinucidă iar astăzi ar fi fost cu prietenii lui la o bere!

    Răspunde
  9. Retard   1 iunie 2017 la 14:09

    Ce scria pe bilet ?

    Răspunde
  10. Anonimă   1 iunie 2017 la 13:21

    Sunteți niște jalnici. 🙂 Nu știți ce prostii să mai spuneți. Nimeni nu știe ce probleme a avut băiatul ăla încât a decurs la sinucidere. Nu văd cu ce îl putea afecta muzica pe care o asculta. Oare dacă era manelist, ce scuză mai aveați? 🙂

    Răspunde
    • Anonim   1 iunie 2017 la 20:33

      N-ai ce sa le ceri … La fel comentau și despre colectiv , ăștia nici nu se pot numi oameni , daca ar fi sa se dea o lege sa fie omorâți toți de-ai noștri … Ar spune toți ” ah…oricum îl slujesc pe Satana și sunt sinucigași. Omorâții ” . R.i.p

      Răspunde
      • Stiri din Neamt   1 iunie 2017 la 20:46

        Voi, tinerii acestia care semnati „anonim”, ati fi putut sa va fi mobilizat sa il ajutati pe prietenul vostru la fel cum v-ati mobilizat sa comentati la acest articol. Niciunul dintre voi nu poate spune cum a incercat sa il ajute. Sau nu a incercat?
        Am fost si eu rebel la varsta voastra, nu recunosteam acest lucru (suna cunoscut, nu?) dar in acele vremuri a fi rebel insemna sa pui mina pe chitara si sa stai la bere cu prietenii.

        Răspunde
        • Anonim   2 iunie 2017 la 22:35

          Ești din alta generație.
          Învață sa Asculți înainte sa Vb

          Răspunde
      • Eu   2 iunie 2017 la 18:02

        Cei din Colectiv nu s-au sinucis , au murit arsi datorită ăncălcării unor reguli de protectie împotriva incendiilor. Nu mai faceti comparatii nefiresti .

        Răspunde
  11. Anonim   1 iunie 2017 la 12:17

    Actual, in toate stirile de sinucidere, asta e maxim a 4-a sau a 5-a in care aud ca a murit un „roacăr” . Asa ca nu asociati muzica cu gesturile. +ca death metal-ul si in general toate subgenurile de metal te imping mai degrabă la aroganță decat la suicid. Nu confundati metal-ul cu emo core.

    Răspunde
  12. Marius   1 iunie 2017 la 11:33

    Dumnezeu sal ierte a fost un copil cuminte .putere parintilor sa treaca peste asta
    Si lasati voi astia comentarele ca nui momentul acu

    Răspunde
  13. Anonim   1 iunie 2017 la 11:20

    Sincer nu cred ca genul de muzica pe care il asculta l.a determinat sa faca acest gest… Si eu ascult rock , dar asta nu inseamna ca o sa ma sinucid
    Dumnezeu sa l odihneasca!

    Răspunde
  14. nu   1 iunie 2017 la 2:17

    Va rog, măcar dați un detaliu sau vreo intenție de indiciu despre ce a putut scrie in biletul acela. Poate acolo se afla și motivul..

    Răspunde
    • Alex   1 iunie 2017 la 11:28

      Exilsta un zvon ca bileltul ar fi alcatuit din 5 palgini in engleza…..nu stiu daca e adevarat…..mai stie cineva ceva?

      Răspunde
  15. An   31 mai 2017 la 23:12

    99% dintre cei ce au scris un comentariu sunt semianalfabeți! Se exprimă cu dificultate, nu-și găsesc cuvintele deoarece au un vocabular de termeni extrem de redus. Se declară „rockeri”, pretind că înțeleg mesajele transmise de către „artiști”… Legatul școlii de gard vă va aduce doar insatisfacție. Veți fi viitorii muncitori necalificați sau chiar mai rău… Definiți-va prioritățile mai bine! E doar o părere…

    Răspunde
    • Mih   1 iunie 2017 la 1:05

      E doar o parere de a ta . Noi nu pretindem ce nu putem fi . Noi intelegem mesajul unei melodii fata de voi , oamenii , care judecati fara sa stiti cata suferinta exista la mijloc .

      Răspunde
    • Anonim   2 iunie 2017 la 11:25

      ve-ti* …asa vorbesti tu prietene? vai de capul tau …uita-te cum ai scris tu..lasa ca intelegi tu din muzica ta
      apropo ,ai textul plinnnn de greseli

      Răspunde
  16. Anonim   31 mai 2017 la 22:17

    Kira nu te vom uita niciodata . Ai fost ca un frate pentru mine . Nu l-a impins nimeni spre sinucidere (aici ma refer la anturaj ) . Si nici muzica . Cel putin si eu ascult metal . El nu asculta nici intr-un caz death-metal ci death-core . Nu stim cu adevarat de ce s-a sinucis sau ce l-a facut pe acesta sa se sinucida . Singurul lucru pe care il pot spune e ca prietenii il plang si parintii de asemenea .

    Răspunde
    • Anonim   2 iunie 2017 la 1:48

      Salutare eu sunt Ghostman si am aflat recent de pe pagina lui de facebook si da il cunosc foarte bine pe Alex .
      Nu imi vine sa cred ca a facut asta .
      Jurnalisti is niste XXXXXXXX platiti sa spele mizeria pe joc cu stirile lor .
      Stay true bro
      Is sad but true

      Răspunde
  17. Anonim   31 mai 2017 la 22:17

    Am fost colegi in generala.Pacat de el.Peace, Mihai, cu portocale stricate pe fundul ghiozdanului.

    Răspunde
  18. Anonim   31 mai 2017 la 22:09

    Daca muzica e agresiva si cuvintele dure, nu inseamna ca mesajul e negativ. In niciun caz nu e de vina muzica, cel ce a scris articolul e ori ignorant, ori in pana de idei. Si ”metal” nu se scrie cu doi de l…

    Răspunde
  19. Anonim   31 mai 2017 la 22:06

    Eo credd ca ar trebiu sa nu mai fie rockk ca schimba copii si death metall e rau ca face puradeii sa gandeasca rau , nui bine
    Stop death metall
    Stop blac metall

    Răspunde
    • Anonim   31 mai 2017 la 23:14

      Ar trebui sa te linistesti . Nu stii cu adevarat ve inseamna acest gen de muzica . Daca ti-ar muri cineva din familie cred ca ai boci . Asa ca frate calmeaza-te . Oameni ca tine imbecili mai gasesc

      Răspunde
    • Anonim   1 iunie 2017 la 10:33

      Avand in vedere ca nu stii sa scrii si ca esti un posibil agramat, iti place „sa tragi” concluzii despre un gen de muzica pe care unii oamenii este posibil sa il asculte, iar tu sa vii cu argumente de proasta calitate. Trist.

      Răspunde
    • mada   1 iunie 2017 la 20:41

      Asta nici să citească nu știe , ne obosim degeaba . Mai bine. Stop manele , că există analfabeți că tine datorită lor … Marș la școală .
      Eu* , cred * , trebuii * rock * , metal * , nu-i *, black * . Baftă la următorul com .

      Răspunde
  20. ANONIM   31 mai 2017 la 21:49

    DUMNEZEU SA TE IERTE ALEX MIHAI, NUMAI TU SII CE-A FOST IN CAPUSORUL TAU SI INIMA TA!….

    Răspunde
  21. Necunoscut   31 mai 2017 la 21:41

    Și eu ascult rock și am mult timp de când o fac dar,eu ascult rock că să mă descarc emoțional de sentimente deci muzica rock mă ajută nu mă sinucide și fix trupa slipknot o ascult și eu și sunt mare fan marog nu contează asta Dumnezeu sal odihnească în pace ! Nu cred că muzica e de vine aici sunt altele probele .

    Răspunde
  22. Andra   31 mai 2017 la 21:37

    Dumnezeu sa-l odihneasca! Un gen de muzica nu te influnteaza sa decurgi la suicid. Intr-un gen de muzica te regasesti pe tine insuti. Si de daca era rocker? Era doar un copil… Cu tot respectul,rockerii sunt oameni exceptionali! Muzica te defineste!

    Răspunde
    • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 21:50

      Intru-totul de acord:rock-erii sunt oameni exceptionali! Totusi sa facem diferenta intre muzica si genuri care au mesaje agresive, ca sa nu folosesc alte termene.

      Răspunde
  23. Anonim   31 mai 2017 la 21:31

    Cel care a scris articolul este un imbecil, vanator de subiecte daca a fost in stare sa scrie ca un anumit tip de muzica ar fi influentat acest copil la un act atat de grav, ca sa nu mai precizam faptul ca a omis acel bilet.

    Răspunde
    • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 21:47

      Biletul nu este omis dar consideram ca este mai bine sa nu fie publicat continutul acestuia!

      Răspunde
      • Czek   31 mai 2017 la 22:38

        Sfatul meu este sa publicati si biletul.

        Răspunde
        • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 22:47

          Nu se poate!

          Răspunde
          • Anonim   1 iunie 2017 la 7:57

            Pentru că , probabil , nici nu aveți idee despre ceea ce scrie în bilet, și judecați după genul de muzică pe care-l asculta. Dacă asculți un gen de muzică, cu limbaj agresiv chiar, cum ar fi death-metal , nu te influențează spre suicid, ci ,pur și simplu, te regăsești în acele versuri și te ajută să te descarci. Dar la ce nivel de cunoștiință aveți și judecați numai după muzica ascultată… Ce vă poate cere cineva?!

            Răspunde
  24. Anonim   31 mai 2017 la 20:50

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

    Răspunde
  25. Anonim   31 mai 2017 la 20:28

    Si eu ascult acest gen de muzica dar noi stim sa facem diferenta intre versuri si viata reala. Si daca tot stiti ce a scris in biletul de adio, de ce nu ati postat in articol. Oricum voi vedeti tot ca pe o stire noua si interesanta….asta e tot ce va intereseaza.

    Răspunde
    • Anonim   31 mai 2017 la 21:44

      Și eu ascult slipknot frate sunt inebunesc și pe mine nu mă omoară „rockul” din potriva mă ajută

      Răspunde
  26. Nagary   31 mai 2017 la 20:26

    Daca asculti rock te sinucizi ?
    Oameni buni revenitiva la realitate!!!!
    Nu mai vreau sa aud pe nimeni ca comenteaza ceva ca rockul ucide sau ceva de genul asta!!

    Răspunde
  27. Anonim   31 mai 2017 la 20:14

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace! Dar mi se pare o ipocrizie sa spui ca s a sinucis din cauza muzicii rock..e ca si cum ai spune ca doar cei care asculta rock se sinucid. Daca a recurs la acest gest …..a avut un motiv adevarat dar nu muzica. Si daca tot s a intamplat asta, datii pace sa se odihneasca!!! Condoleante familiei!

    Răspunde
    • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 20:18

      Alex, nu discutam de un gen de muzica si anume rock! Incearca sa faci diferenta intre muzica rock, pe care de altfel o ascult si eu, si sub-genuri tip ”death-metall”, ”black-metall” care au un alt tip de mesaje. Iti raspund si tie ca si in alt caz: nu stii ce contine biletul de adio pentru ca, daca ai cunoaste, nu ai trage astfel de concluzii.
      P.S. Cum poti spune ”a avut un motiv adevarat sa se sinucida”??? Nu există NICIUN motiv care sa te impinga sa faci asa ceva!

      Răspunde
      • Diana   31 mai 2017 la 22:23

        1.Exista n motive pentru care ar fi putut sa faca asta,dar daca nu se posteaza mesajul,de unde sa stim?
        2.death-metal* black-metal* si totusi acestea nu-s genuri care sa te impinga spre sinucidere,ascult si eu,iar sincera sa fiu,sunt chiar in regula 🙂

        Răspunde
  28. doamne iartal   31 mai 2017 la 20:00

    jos rokari death-metall mai bn ca a murit rokaru satanist asculta death-metall avea tricou slipoknot asculta si un cunoscut si a patito si el aveti grije de copi vostr-i

    Răspunde
    • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 20:14

      Am aprobat acest comentariu dement doar ca sa vada oamenii normali ca exista si indivizi care se bucura de moartea cuiva! Prietene, mergi si fa-ti un control psihiatric!

      Răspunde
      • Anonim   1 iunie 2017 la 13:34

        Corect

        Răspunde
    • Anonim   31 mai 2017 la 20:21

      Ce XXXXXXX vrei . De unde sti tu xa rocari is satanisti . Ai grija ce zici ca si eu is Rokar mai bine zis Metalist

      Răspunde
      • anon   31 mai 2017 la 23:12

        Ca in calitate de prieten apropiat, el singur se autointitula satanist 😊

        Răspunde
    • Anonim   31 mai 2017 la 20:24

      AI grija ce zici
      Si eu sunt Rockar
      Dar nus Mort

      Răspunde
    • Alex   31 mai 2017 la 20:46

      Tu asta cu jos rock-ul….zi ce vrei dar nu te lua de Chira al nostru ca ….nu e „sanatos”

      Răspunde
      • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 20:48

        Alex, tu poti sa dai dovada de diplomatie si sa nu-l ameninti pe cel care a scris ineptiile alea ca ”nu e sanatos”. Rugati-va pentru prietenul vostru si atunci cand stiti ca unul dintre voi are probleme, cereti sprijin.

        Răspunde
    • Anonim   31 mai 2017 la 22:20

      Degeneratu dracu.Nici nu l ai cunoscut si zici ca e bine ca a murit.Agramat imputit.

      Răspunde
  29. Anonim   31 mai 2017 la 19:39

    Cum puteti fii asa de redusi incat sa sariti la concluzia ca un gen muzical l-a influentat..

    Răspunde
    • Stiri din Neamt   31 mai 2017 la 20:12

      Haideți să facem și puțină gramatică pe text: ”cum puteți fii” – greșit! ”Cum puteți fi” – corect! ”Sa sariti la concluzia” – gresit! ”Sa ajungeti la concluzia” – corect! Revenind la problema de fond, stii ce a scris in biletul de adio? Banuiesc ca nu, altfel nu faceai un astfel de comentariu! Si nici nu trebuie sa stie opinia publica, tocmai pentru a nu da idei!

      Răspunde
  30. Anonim   31 mai 2017 la 18:28

    Doamne, iarta acest copil!

    Răspunde
  31. Florin   31 mai 2017 la 14:44

    Pacat ! Pe baiatul asta l-am vazut la Muzeul de Istorie din Piatra Neamt pe post de ghid cand a fost Noaptea portilor deschise ! Ne-a explicat vre-un sfert de ora ! Dumnezeu sa-l odihneasca !

    Răspunde
  32. Anonim   31 mai 2017 la 14:31

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

    Răspunde