Nominalizările și premiile celei de-a XXVIII-a ediție a Festivalului de Teatru ”Pledez pentru (Ti)neri” Piatra Neamț

Nominalizările și premiile celei de-a XXVIII-a ediție a Festivalului de Teatru ”Pledez pentru (Ti)neri” Piatra Neamț

Juriul, format din Oltița Cîntec (critic de teatru) — Președinte, Doru Mareș (critic de teatru), Ioan Onisei (Director General Adjunct TNB), a decis următoarele nominalizări și premii:

1. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

Nominalizări:

AGLAJA după Aglaja Veteranyi, dramatizare: Alina Petrică, concept și coregrafie: Ștefan Lupu. Centrul Cultural European pentru UNESCO ,,Nicolae Bălcescu’, București

DE FAPT E FRUMOS de Volker Schmidt, regia: Volker Schmidt. Teatrul German de Stat Timișoara

MOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY de Rodrigo Garcia, scenariu de Andrei Măjeri, regia: Andrei Măjeri. Teatrul Național Cluj-Napoca

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL se acordă producției: AGLAJA

2. PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR

Nominalizări:

VLAD BÂRZANU pentru rolul Ubu din spectacolul UBU REGE de Alfred Jarry, regia: Tudor Lucanu, Teatrul ‘Anton Pann’ Râmnicu Vâlcea

IONUȚ GRAMA pentru rolul Katurian din spectacolul OMUL PERNĂ de Martin McDonagh, regia: Eugen Gyemant, Teatrul ACT București

KONSTANTIN KEIDEL pentru rolul Eike din spectacolul DE FAPT E FRUMOS de Volker Schmidt, regia: Volker Schmidt, Teatrul German de Stat Timișoara

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR se acordă lui VLAD BÂRZANU

3. PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ

Nominalizări:

ILINCA MANOLACHE pentru rolurile Secretara Zizi, Simina, Luminița, Moderator din spectacolul ANUL DISPĂRUT. 1989 de Peca Ștefan, regia: Ana Mărgineanu, Teatrul Mic București

ALINA PETRICĂ pentru rolul Aglaja din spectacolul AGLAJA după Aglaja Veteranyi, dramatizare: Alina Petrică, concept și coregrafie: Ștefan Lupu, Centrul Cultural European pentru UNESCO ,,Nicolae Bălcescu’, București

SÂNZIANA TARȚA pentru rolul Loretta din spectacolul MOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY de Rodrigo García, scenariu de Andrei Măjeri, regia: Andrei Măjeri, Teatrul Național Cluj-Napoca

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ se acordă ex aequo ALINEI PETRICĂ si SÂNZIANEI TARȚA

4. PREMIUL DE REGIE

Nominalizări:

ȘTEFAN LUPU pentru spectacolul AGLAJA — Centrul Cultural European pentru UNESCO ‘Nicolae Bălcescu’, București

ANDREI MĂJERI pentru spectacolul MOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY — Teatrul Național Cluj-Napoca

ALEXANDRU MUȘOIU pentru spectacolul SPARGEREA — Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova

PREMIUL DE REGIE se acordă lui ANDREI MĂJERI

5. PREMIUL DE SCENOGRAFIE

Nominalizări:

CRISTINA MILEA pentru spectacolul JACQUES ȘI STĂPÂNUL SĂU de Milan Kundera, regia: Cristi Juncu, Teatrul ‘Maria Filotti’ Brăila

ANDREEA SIMONA NEGRILĂ pentru spectacolul SPARGEREA, dramatizare de Dragoș Alexandru Mușoiu după Răzvan Petrescu, regia: Dragoș Alexandru Mușoiu, Teatrul Național ‘Marin Sorescu’ Craiova

ANDA POP pentru spectacolul ANUL DISPĂRUT. 1989 de Peca Ștefan, regia: Ana Mărgineanu, Teatrul Mic București

PREMIUL DE SCENOGRAFIE se acordă ANDEI POP

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI se acordă spectacolului DEZINTEGRABILII, creație colectivă, regia: Radu Dragomirescu, RECUL — Remediu Cultural

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata.